Про проект

Проект «Через моніторинг та адвокацію  - до законних судових рішень у справах щодо доступу до публічної інформації».

Цей проект є продовженням багаторічної роботи по пріоритетному для Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ) напрямку - забезпечення доступності генпланів для громадян. З допомогою проекту очікується змінити практику системного та грубого порушення судами норм законодавства при розгляді справ щодо доступу до публічної інформації, зокрема до генпланів міст.

***                                     ***                                             ***

За напрямком забезпечення доступності генпланів міст для громадян СЦГІ працює з 2009 року. За цей час двічі було проведено моніторинг доступності генеральних планів усіх 460 міст України. Відповідно до Законів України «Про доступ до публічної інформації»«Про регулювання містобудівної діяльності»«Про місцеве самоврядування в Україні» та інших, генеральний план є публічним документом і кожний громадянин має право отримати його для ознайомлення. Проте, як свідчать дані проведених моніторингів, у більшості випадків спроби громадян отримати доступ до генпланів є невдалими: міські ради відмовляються надавати документ для ознайомлення. Здебільшого це відбувається через корупційну складову проблеми, адже втаємничення генпланів дозволяє отримувати незаконні прибутки цілому прошарку посадовців органів місцевого самоврядування та працівникам дозвільних органів. Існують також і інші причини: комплексний характер документа, який традиційно носив закритий технічний, а не публічний характер; дотримання посадовцями радянських традицій надмірного засекречення картографічної інформації тощо.

***                                     ***                                             ***

З метою домогтися відкритості генпланів із 2001 року СЦГІ веде судові процеси проти 24 міських рад обласних центрів України, міст Сімферополь та Севастополь. У судах Центр оскаржує практику незаконного обмеження міськими радами доступу до містобудівних документів. Досвід ведення цих судових справ свідчить, що захисти право на доступ до інформації генеральних планів у судах вдається вкрай рідко. Органи правосуддя, як правило, підтримують протизаконну позицію міських рад щодо засекречення документів.

***                                     ***                                             ***

Саме для вирішення комплексу описаних проблем активісти з Дніпропетровської, Луганської, Львівської, Сумської, Чернігівської областей та Криму спільно реалізують проект «Через моніторинг та адвокацію  - до законних судових рішень у справах щодо доступу до публічної інформації».

Громадські активісти перевірять як вплинуло на доступність генпланів ухвалення Закону України «Про доступ до публічної інформації» та чи допомагає цей закон захисти право громадян на доступ до генпланів у судах.

З цією метою активісти спільно проведуть моніторинг дотримання судами норм законодавства при розгляді справ щодо незаконного обмеження грифом «Для службового користування» («ДСК») доступу громадян до генпланів міст. Для цього представники громадських організацій, що беруть участь у проекті, вже надіслали до міських рад вищезазначених областей інформаційні запити з проханням ознайомитися з головними містобудівними документами. Більшість міст до яких були надіслані запити  надіслали протизаконні відмови в доступі до генпланів. Такі відповіді громадські активісти оскаржать у судах.

На основі отриманих у ході моніторингу даних, активісти розроблять рекомендації, що мають стимулювати пошук шляхів усунення перешкод практичного забезпечення права на доступ до публічної інформації у судах. Рекомендації будуть поширені серед представників уповноважених органів влади, міжнародних та національних експертів, представників громадськості. Центр забезпечить лобіювання вироблених рекомендацій для врахування в роботі судів та інших відповідальних органів влади.

***                                     ***                                             ***

У ході проекту Центр продовжує стратегічне судове оскарження незаконних відмов у доступі громадян до генпланів, в т.ч. у Європейському суді з прав людини.

Експерти Центру надають правову та методичну допомогу активістам, що бажають отримати доступ до містобудівної документації, зокрема тим, що уже ведуть відповідні тематичні судові процеси.

***                                     ***                                             ***

Проект здійснюється СЦГІ у співпраці із Кримським правозахисним центром «Дія» спільно із Сімферопольською правовою приймальнею; Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини; ГО «Ресурсний Центр для ОСББ» (Львів); ГО «Правозахист» (Суми); Криворізьким об'єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» та окремими громадськими активістами та журналістами.

Детальніше із матеріалами проекту можна ознайомитися на тематичному сайті http://cityplan.in.ua/, присвяченому проблемі обмеження доступу громадян до містобудівної документації в Україні.

Проект «Через моніторинг та адвокацію – до законних судових рішень у справах щодо доступу до публічної інформації» здійснюється Східноукраїнським центром громадських ініціатив та організаціями-партнерами за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) та Міністерства закордонних справ Данії.

 

З питань реалізації проекту звертатися на e-mail: zahyst@gmail.com

0
EUCCI