Проект «Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції»

 

Метою проекту «Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції» є забезпечення доступності генеральних планів міст для громадян України.

Проект Східноукраїнський центр громадських ініціатив реалізує з 2009 року. За цей час Центр провів моніторинг доступності генеральних планів усіх 460 міст України для громадян, а також листувальну кампанію з міськими радами цих міст України. Центром були надіслані листи до понад 200 прокуратур та 27 регіональних управлінь СБУ. За результатами цієї кампанії зараз ведуться суди з 26 міськими радами.

Матеріали листувальної кампанії узагальнені та представлені у формі громадського дослідження на тематичному сайті http://cityplan.in.ua/, присвяченому проблемі обмеження доступу громадян до містобудівної документації в Україні.

Важливою функцією веб-сайту http://cityplan.in.ua/, створеного в рамках проекту, є інтерактивна карта, на якій представлені понад 460 міст та селищ міського типу України. Карта супроводжується он-лайн базою, з допомогою якої можна дізнатися про стан доступності генплану в будь-якому місті країни. Кожен бажаючий може доповнити інформацію он-лайн бази про доступність генплану у власному місті. Детальніше ознайомитися з перебігом проекту «Від доступу до генпланів — до містобудування без корупції» можна в розділі сайту Новини

***                                     ***                                             ***

У межах проекту надано правову оцінку явищу засекреченості генеральних планів міст України, розроблені й опубліковані рекомендації для центральних органів державної влади й органів місцевого самоврядування щодо подолання проблеми.

Важливим етапом проектe стало проведення громадської експертизи діяльності Мінрегіону України  у сфері формування Переліку відомостей, що становлять службову інформацію і тривала 10 місяців Її результати були презентовані в липні 2012 року. За висновками цього дослідження Перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський доручив Мінрегіону провести консультації з громадськістю й розглянути можливості забезпечити доступність генпланів міст України для громадян. У результаті Національним університетом оборони України було проведено наукову роботу, за результатами якої Міністерством оборони було ухвалене рішення про зняття грифу обмеження доступу із великомасштабних карт та планів загального призначення. Також було  скасовано Протокол №1 експертної комісії при державному експерті з питань таємниць – Збройних Сил України від 22.01.2010 року, яким на такі карти накладався гриф «ДСК». Саме на вказаний протокол посилались представники Мінрегіону України та проектних інститутів, обґрунтовуючи неможливість зняття грифу «ДСК» із генпланів міст. 

Слід за Міністерством оборони Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ виключило із власного Переліку відомостей, що становлять службову інформацію  великомасштабні карти та плани. Відповідно до наказу міністра № 452, більше не є службовою інформацією топографічні, цифрові карти, фотокарти масштабів 1:10 000-1:50 000, а також плани міст масштабу 1:10 000 – 1: 20 000 (незалежно від форми та виду носія інформації). Також виключені зі списку службової інформації відомості про координати геодезичних пунктів на території України.

У листопаді 2013 року на нараді із керівниками центральних і місцевих органів виконавчої влади, їх структурних підрозділів та підвідомчих організацій надав доручення щодо забезпечення створення умов доступності громадськості до затверджених генпланів населених пунктів, шляхом зняття грифів «ДСК» і картографічних основ у відповідності до законодавства і Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул.

***                                     ***                                             ***

Під час четвертого етапу проекту, який стартував у травні 2012 року, було створено мережу громадських організацій, яка здійснювала моніторинг виконання всіма 460 містами України норм профільного законодавства, що вимагають забезпечити безперешкодний доступ громадян до генеральних планів міст. Результати моніторингу представлені на сайті http://cityplan.in.ua/.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив та партнерські організації надають безкоштовні правові консультації зацікавленим організаціям та громадянам  про те як можна отримати у доступ генеральні плани.

***                                     ***                                             ***

Хід проекту активно висвітлювався засобами масової інформації. На даний час  у ЗМІ вийшло понад 1000 повідомлень про заходи проекту, його результати та про проектні видання. Серед найбільш рейтингових ресурсів, які опублікували інформацію на проблематику проекту, були: Телеканал Інтер, глядацька аудиторія якого охоплює кілька мільйонів українців; офіційне видання Верховної Ради України «Голос України», газета «День», інформаційно-політичний журнал «Фокус», «Українська правда», «Німецька хвиля», УНІАН, ЕРА-ФМ  та інші.

Зараз реалізується п’ятий етап проекту, під час якого продовжується робота над завершенням процедури громадської експертизи діяльності Мінрегіону у сфері формування переліку відомостей, що становлять службову інформацію, здійснюється активне листування із розробниками генеральних планів населених пунктів України, а також продовжуються судові процеси із 26 міськими радами.

EUCCI