Журналістські розслідування

У Луганську обговорили проблеми розслідувальної журналістики

У вівторок, 20 липня 2010 року, Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) провів презентацію-обговорення «Як журналістські розслідування Луганщини впливають на суспільно-політичні реалії області». У заході взяли участь представники луганських ЗМІ, громадських організацій, прокуратури області, Луганського міського управління УМВС України, управління у справах преси та інформації, юридичного відділу Луганської ОДА.

Як журналістські розслідування Луганщини впливають на суспільно-політичні реалії області

У вівторок, 20 липня 2010 р., відбудеться презентація – обговорення результатів громадського дослідження результативності журналістських розслідувань на Луганщині. Дослідження проводилось із метою визначити стан, у якому знаходиться сучасна розслідувальна журналістика, аби стимулювати подальший розвиток результативних журналістських розслідувань у луганському медіа-середовищі.
Під час заходу будуть обговорені наступні питання:
• Чи проводять луганські журналісти розслідування?
• Чи реагує на них влада і правоохоронні органи?

Журналістські розслідування на Луганщині (2008-2009): звіт за результатами громадського моніторингу

Журналістські розслідування на Луганщині (2008-2009): звіт за результатами громадського моніторингу / Східноукраїнський центр громадських ініціатив; За заг. ред.Ю.В. Ращупкіної та В.В. Щербаченка. – Луганськ: Видавництво «Янтар», 2010. – 120 с.

Луганские СМИ: почему журналистские расследования - редкое явление?

Анализируя подшивки газет Луганской области и отбирая публикации, похожие на журналистские расследования, для проведения рейтингования (в рамках проекта Восточноукраинского центра общественных инициатив при поддержке фонда «Відродження» «Усиливая медиа-контроль на Луганщине»), я убедилися, что это не самый популярный жанр. Причин этой непопулярности очень много, как косвенных, так и прямых. Во-первых, многие публикации можно лишь с натяжкой отнести к журналистским расследованиям.

Майбутні правоохоронці стали більш обізнаними у питаннях співпраці з журналістами

У п’ятницю, 22 січня 2010 року, для студентів Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка відбулася презентація «Журналістські розслідування на Луганщині: про що пишуть журналісти, чи реагують на публікації уповноважені державні органи». На презентації були представлені результати моніторингу журналістських розслідувань на території Луганської області за 2008-2009 роки, зокрема ТОП-10 журналістських розслідувань в обласних та ТОП-5 розслідувань в регіональних (міських та районних) ЗМІ Луганщини. Майбутні правоохоронці дізналися про тематику журналістських розслідувань та реакцію на них з боку уповноважених державних та правоохоронних органів. Як зазначив менеджер проекту «Зміцнюючи медіа-контроль на Луганщині» Віктор Шеніхов, за результатами моніторингу на чотири районних та обласну прокуратуру були направлені інформаційні запити щодо проведення прокурорських перевірок фактів, викладених у журналістських розслідуваннях. За словами юриста СЦГІ Богдана Бондаренка, правоохоронні органи у більшості випадків не реагують на журналістські розслідування. Це опосередковано підтверджують письмові відповіді правоохоронних органів, які не містять конкретної інформації щодо заходів прокурорського реагування. Також експерт наголосив, що реакція з боку органів влади на журналістські розслідування з’являється лише після комплексу громадських дій.
Презентація отримала позитивні відгуки студентів, яких зацікавила ідея співпраці з журналістами при виявленні та розслідуванні порушень законодавства.

Студенти-журналісти дізнались про що пишуть луганські журналісти та як органи державної влади реагують на їх розслідування

У середу, 2 грудня 2009 року, для студентів кафедри журналістики та видавничої справи факультету української філології ЛНУ імені Тараса Шевченка відбулася презентація результатів моніторингу журналістських розслідувань на території Луганської області за 2008-2009 роки. Зокрема, голова СЦГІ Юлія Ращупкіна презентувала ТОП-10 журналістських розслідувань в обласних ЗМІ та ТОП-5 в регіональних ЗМІ за 2008-2009 роки. Студенти дізналися про тематику луганських журналістських розслідувань, яка є дуже різноплановою та цікавою. Але все ж таки найчастіше журналісти пишуть саме про корупцію серед в органах державної влади та міського самоврядування, правоохоронних та судових органах.  
Юрист СЦГІ Богдан Бондаренко розповів про те, що у 90% випадків уповноважені органи влади не реагують на дані журналістських розслідувань і що реакція з боку органів влади на журналістські розслідування з’являється лише після комплексу громадських дій. Також він наголосив на тому, що центр готовий надати юридичну допомогу майбутнім журналістам при написанні журналістських розслідувань.
Презентація отримала позитивні відгуки як студентів, так і викладачів кафедри. Студентів зацікавила ідея написати власне журналістське розслідування.

Журналістські розслідування на Луганщині у переважній більшості не викликають жодної реакції з боку органів влади

Такого висновку сьогодні дійшли учасники прес-конференції Східноукраїнського центру громадських ініціатив. Під час заходу були оголошені результати моніторингу журналістських розслідувань на території Луганської області за 2008-2009 роки. Зокрема, голова СЦГІ Юлія Ращупкіна презентувала ТОП-10 журналістських розслідувань в обласних ЗМІ та ТОП-5 в регіональних ЗМІ за 2008-2009 роки. До списку ТОП-10 увійшли публікації Олександра Бєлокобильського, Злати Волконської, Вікторії Симбірської, Сергія Султанова, Олега Перетяки. Публікації авторів обласних ЗМІ піднімають проблеми зловживань службовим становищем колишнім керівництвом Луганського обласного онкологічного диспансеру (серія публікацій О. Бєлокобильського), недосконалих підходів посадовців Луганського міськвиконкому до підрахунку тарифів на ЖКГ, що відображаються на кишенях споживачів (В. Симбірська), незаконного продажу комунального майна медичних закладів міста приватним фірмам (О. Перетяка) тощо.

Журналістські розслідування Луганщини: про що пишуть журналісти, чи реагують на публікації уповноважені державні органи

У четвер, 19 листопада 2009 року, о 10.00 в рамках реалізації Східноукраїнським центром громадських ініціатив проекту (СЦГІ) «Зміцнюючи медіа-контроль на Луганщині» відбудеться прес-конференція і будуть представлені результати моніторингу журналістських розслідувань в Луганській області за 2008-2009 роки.
Протягом заходу будуть презентовані ТОП-списки журналістських розслідувань за 2008-2009 роки, проблематика журналістських розслідувань на Луганщині. Учасники прес-конференції розкажуть про випадки реагування/відсутності реагування правоохоронних органів на матеріали розслідувань та прогрес у вирішенні висвітлюваних питань.
Учасники прес-конференції: голова СЦГІ Юлія Ращупкіна, незалежний журналіст Олег Перетяка, кандидат юридичних наук, заступник голови правління Луганської правової фундації Микола Мазур, експерт СЦГІ з юридичних питань Богдан Бондаренко.
Місце проведення - Луганське відділення ІА «Укрінформ» (м. Луганськ, вул. Оборонна 2, корп.1, конференц-зал).
Запрошуємо Вас взяти участь у прес-конференції та поставити свої запитання.

Збір матеріалів
EUCCI